Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
225 postów 8584 komentarze

Ks. Stanisław Małkowski GLORIA VICTIS! - CHWAŁA POLEGŁYM ale NIEPOKONANYM!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Modlimy się wraz z polskim niebem, aby z tych śmierci wyrosło dobro, tak jak z Krzyża – zmartwychwstanie.

 W dniu pogrzebu śp. Jadwigi Kaczyńskiej w Ewangelii z Mszy św. dnia powszedniego czytamy o naradzie faryzeuszów i zwolenników Heroda Antypasa, syna Heroda Wielkiego, przeciwko Jezusowi po cudzie uzdrowienia człowieka, który miał uschłą rękę.

Jezus pyta: „Co wolno: uczynić coś dobrego czy coś złego? Życie ocalić, czy zabić?” (Mk 3,4). Przeciwnicy, chociaż różniący się między sobą w tej spawie są zgodni: wolno zabić! Tak właśnie myśleli i czynili sprawcy zbrodni smoleńskiej. Polska doświadcza sprzymierzenia przestępczego władców, którzy sądzą, iż wszystko im wolno: źle czynić i zabijać.

23 stycznia wspominamy błogosławionych męczenników podlaskich - Wincentego Lewoniuka i dwunastu Towarzyszy z Pratulina, którzy ponieśli śmierć, broniąc wiary i Kościoła. Zmieniają się barwy prześladowców ale istota ich działania jest ta sama – czynić zło i zabijać dobrych. Ofiara podlaska jest jedną z konsekwencji przegranego Powstania Styczniowego.

Czcimy dzisiaj ówczesnych bohaterów męczenników, widząc, że historia się powtarza. Z ofiarnej śmierci Bóg mocen jest wyprowadzić dobro, o które modlimy się dla Ojczyzny, żegnając Matkę braci Kaczyńskich. Modlimy się wraz z polskim niebem, aby z tych śmierci wyrosło dobro, tak jak z Krzyża – zmartwychwstanie.

Anioł Stróż Polski powiedział 22 stycznia w 150. rocznicę Powstania Styczniowego:

Pokój wam od Jezusa naszego Pana i Króla, i Królowej Korony Polskiej Maryi! Dopełnia się kielich boleści Narodu Królestwa Bogarodzicy! Bóg widzi cierpienie Polski, ale wciąż wiele serc czeka na nawrócenie, na zejście z drogi zła i podążenie za Jezusem! Święci polscy błagają nieustannie przed Bożym tronem za Polskę! Kiedy dopełni się kielich ofiary – kielich boleści – ci, co boleść zadali, pić będą jej owoc, a wam da Bóg powstanie do życia z Maryją w chwale i mocy ducha. Módlcie się, bo czas jest bliski. Błogosławieństwo! Amen!”.

Słowo „błogosławieństwo” święty Anioł powtórzył trzykrotnie na znak Bożego wsparcia dla dobra i dobrych.

W piątek 25 stycznia wspominamy nawrócenie św. Pawła. Oby różni wrogowie Kościoła i Ojczyzny nawrócili się tak, jak on, póki mają szansę, bo jeszcze żyją.

W Ewangelii niedzielnej 27 stycznia Jezus czyta proroctwo Izajasza i odnosi je wobec siebie: „Duch Pański spoczywa na Mnie (…), abym więźniom głosił wolność, a ślepym przejrzenie (Łk ,18). Jezus pyta Polaków: czy chcecie być wolni? Czy chcecie widzieć?

Jezus przyszedł niegdyś do mieszkańców Nazaretu, gdzie się wychował i doświadczył odrzucenia, „Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili Go na stok góry, aby Go stracić” (Łk 4,29). Jezus przychodzi dzisiaj do Polaków; czy będzie przyjęty czy odrzucony? Jaka postawa przeważy w Ojczyźnie? Czy Polska będzie wierna Bogu, Krzyżowi i Ewangelii? Czy odstępstwo bluźnierców niszczących obraz Boży w Rodakach spotka się z senną obojętnością, czy ze sprzeciwem? Czy prawda o polskim wczoraj, dzisiaj i jutro spotka się z szacunkiem i miłością, czy z pogardą? Czy Polacy okażą się zdolni do odróżniania prawdy od kłamstwa, miłości od nienawiści, dobra od zła, odwagi do tchórzostwa?

Zło nienazwane, nieosądzone i niepotępione trwa. „Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba płacić” – powiedział bł. Jerzy Popiełuszko. Ceną prawdy bywa męczeństwo.

Wobec polskich przegranych widzianych w świetle Krzyża mówimy: „Gloria Victis” – Chwała zwyciężonym, ale niepokonanym. Duchowe zwycięstwo zawarte w przegranej ciała prowadzi do przyszłych zwycięstw i duchowych, i materialnych, jeżeli spełniony jest warunek narodowej wierności Jezusowi Królowi.Warszawska Gazeta 25 – 31 stycznia 2013 r. KOMENTARZ TYGODNIA //dakowski.pl//index.php?option=com_content......

KOMENTARZE

 • Kroluj nam Chryste !
  Bog zaplac ! Pozdrawiam serdecznie szanownego Blogera niech laska Chrystusa Krola bedzie z nami :) !
 • @Wolnyczlowiek 18:23:26
  Szczęść Boże:)
 • GLORIA VICTIS znaczy CHWAŁA ZWYCIĘŻONYM
  nieuki!
 • @
  ... to znaczy, że Bóg nas nie opuścił..podnieśmy głowy i wciągnijmy Ducha...jeśli BÓG Z NAMI...KTÓŻ PRZECIWKO...dzięki Sigma...5*...pozdrawiam niepoprawnie
 • @trybeus 19:07:51
  Chrystus obiecał, że będzie z nami aż do skończenia świata.
  Szczęść, Boże!
 • @Aureliusz 19:07:18
  To są dwie niezależne frazy 1/GLORIA VICTIS
  2/CHWAŁA POLEGŁYM ale NIEPOKONANYM!

  Jeszcze jedna taka uwaga i zbanuję. Na razie po dobroci tłumaczę, bo widzę, że są kłopoty ze zrozumieniem.
 • Popieram ksiedza STANISŁAWA
  Jako jedyny ksiadz 3 sierpnia 2010 był i dokonał cudu zwycięztwa nad antypolskimi okupantami. Pogoniliśmy bolszewików.....
  http://www.youtube.com/watch?v=c0utWkTZJzg&list=UU7NrPw_n-3VIITzuBeBzopQ&index=455
 • @sigma 20:05:39
  Niby nicek "Aureliusz" do czegoś zobowiązuje, a tu........

  X. Stanisław Małkowski to jeden z tych wspaniałych kapłanów, którzy tworzą jądro polskiego Kościoła.

  Dzięki za post.

  Chociaż znasz mój stosunek do powstań...
 • Sny stracone, sny odzyskane ...
  http://www.youtube.com/watch?v=Xyir-0WLThE
 • @Aureliusz 19:07:18
  miła Osobo! Ale ksiądz rozszerzył to co każde dziecko wie.
  Poszedł dalej, inaczej pisząc
 • @KOSSOBOR 21:27:34
  Poczytajcie u mnie Bartyzela: http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=8368&Itemid=135

  Głębokie - na nasze czasy
 • @Mirosław Dakowski 11:21:39
  Poczytałam, poczytałam - dzięki:)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej